Mierzeja Helska
Mierzeja Helska, często niepoprawnie zwana półwyspem, jest mierzeją, albowiem powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób, wskutek działalności silnych wiatrów oraz prądów morskich płynących z zachodu na wschód. Jeszcze około 300 lat temu tworzyła ona szereg małych wysepek, które z czasem zaczęły się łączyć. Charakterystyczny, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, kształt mierzei długiej na 34 km oraz powierzchni ledwo 32 km kwadratowych rozdziela wody Zatoki Puckiej od morza. Mierzeja zaczyna się w okolicy miasta Władysławowo, jej szerokość wynosi tam mniej więcej 300 m i ciągnie się aż do miejscowości Hel, od której to mierzeja przyjęła nazwę. W otoczeniu Helu szerokość mierzei to ok 3 kilometry, ale w najwęższym miejscu mierzeja ma już zaledwie 150 m. Podążając od Władysławowa w kierunku Helu leżą po kolei, znane nie zaledwie u nas wakacyjne miejscowości wypoczynkowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata. Z Władysławowa do Helu, wzdłuż mierzei, przebiega trasa nr 216 oraz tory kolejowe. Do Helu można trafić też wodnym tramwajem z jednego z miast Trójmiasta: Gdańska, Gdyni czy Sopotu. Wody zat. Puckiej są bardzo płytkie, znakomite do praktykowania windsurfingu, a mielizną zwaną Rybitwą, pomiędzy Kuźnicą na mierzei, a Rewą na stałym lądzie, od 2002 r. mają miejsce "Marsze Śledzia". Marsz ten stanowi niebywałą oraz niespotykaną atrakcję wypoczynku nad polskim morzem.
Najciekawsze miejsca Mierzei Helskiej: FOKARIUM W HELU (ul. Morska 2, Hel)
Jest to jedno z ciekawszych miejsc na Helu. Tutaj specjaliści zajmują się odtwarzaniem oraz ochroną fok szarych z rejonu południowego Bałtyku. Dla Turystów przygotowywane są tu spektakularne występy tych cudownych zwierząt, które ukazują, jak mądre są te stworzenia. Warto wybrać się na taki pokaz razem z całą rodziną.
MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA (ul. Helska 16, Hel)
Idealne miejsce dla wszystkich lubiących klimaty militarne oraz historyczne. Muzeum to powstało z myślą o zachowaniu, chociaż w części, wojskowy klimat miasta. Jest to jeden z ważniejszych punktów na mapie Helu.
DOM RYBAKA (ul. Hallera 19B, Władysławowo)
Dom Rybaka to siedziba gminy Władysławowa, oprócz tego znajduję się tu również bardzo znana wieża widokowa. W latach 50-tych miejsce to pełniło funkcję hotelu dla rybaka. Warto odwiedzić to miejscu, ponieważ z wieży rozpościera się przepiękny widok na całą miejscowość oraz morze. W Domu Rybaka mieści się Wieża Widokowa, Muzeum Iluzji czy Muzeum Motyli.
POMNIK JURATY (ul. Międzymorze, Jurata)
Jest to pomnik zlokalizowany w Juracie. Jurata to słynna bogini morska. Z tym miejscem związana jest pewna legenda, która mówi o miłości jaka łączyła Juratę oraz zwykłego rybaka. Jurata była córką znanego Boga Mórz, któremu ten związek bardzo się nie spodobał.
CHATA RYBACKA (ul. Rynkowa 10, Jastarnia)
Zlokalizowana w Jastarni Chata Rybaka idealnie odzwierciedla dawne życie rybaków. Cała Chata zachowana jest w klimacie kaszubskiej rodziny rybackiej, która niegdyś zamieszkiwała to miejsce. Warto je odwiedzić i poczuć tą atmosferę. Pani, która opiekuję się domem chętnie opowiada o dziejach tego miejsca.
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kuznica.info.pl nie odpowiada.