Jastrzębia Góra - Jakie atrakcje? Co robić? Jakie są ciekawe miejsca?

  • location_on Kuźnica

Jastrzębia Góra

Letnisko Jastrzębia Góra umiejscowione jest na urwistym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Najwcześniejsze domy zostały posadowione w tym miejscu dopiero na początku lat dwudziestych XX w. – po włączeniu tych rejonów do II Rzeczypospolitej. Kluczowymi inspiratorami kształtowania tej osady było dwóch stołecznych biznesmenów: inżynier Osmołowski i hr. de Rosset. Kupili oni część terenów współczesnej Jastrzębiej Góry i pobudowali pierwsze obiekty turystyczne. W latach międzywojennych wieś ta była lubianym, zwłaszcza pośród warszawskiej śmietanki, kurortem. O popularności Jastrzębiej Góry niech świadczy fakt, że odpoczywali tu Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki czy Edward Rydz-Śmigły. Powojenna Jastrzębia Góra prawa wsi otrzymała w 1963 roku a od 1975 roku jest elementem składowym miejscowości Władysławowo.

Wczasy w Jastrzębiej Górze PLAŻA

Usytuowane są w tym miejscu trzy wytyczone kąpieliska nadmorskie z rozległą plażą. W rejonie kąpielisk brzeg jest piaszczysty, oczyszczona z kamieni, które zostały wykorzystane do utrwalenia stromego brzegu. Na plażę, zważywszy na skarpę dojścia są strome i mają w przybliżeniu 300. stopni. Jest dodatkowo łagodniejsze dojście prowadzące na plażę od ul. Droga Rybacka.

GWIAZDA PÓŁNOCY

W 2000 r., po przeprowadzeniu analiz geodezyjnych, stwierdzono iż właśnie tutaj, znajduje się najdalej w kierunku północy wysunięte miejsce Polski. Posadowiono więc tutaj symboliczny kamień nazwany „Gwiazda Północy”.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. IGNACEGO LOYOLI (ul. Piastowska 14)

Perełkę architektury stanowi kościół pod wezwaniem Świętego Ignacego Loyoli. Budynek świątyni nie jest obiektem zabytkowym – wybudowany został dopiero w poł. lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku ale ma ciekawą budowę – posiada dwie kondygnacje. Dodatkową atrakcją kościoła są dwudziestojednogłosowe organy, na których od 1992 roku wykonywane są Koncerty Organowe.

LISI JAR

Naturalną ciekawostką wczasowiska jest Lisi Jar. Wąwóz ów, dawniej liczący z grubsza dziesięć km długości, w sporej części został zabrany przez Bałtyk. Strome zbocza jaru porośnięte są więcej niż 100-letnimi buczynami, z dodatkiem samotnych świerków, jarzębów, brzóz a nawet zdziczałych grusz. W górnym fragmencie wąwozu poszycie bujno porośnięte jest paprociami.

DOM WHISKY (ul. Droga Rybacka 60)

Jest to atrakcja przeznaczona dla starszych kuracjuszy, którzy są fanami "szkockiej wody życia". Tutaj mogą delektować się nią dowoli, na piętrze znajduję się klimatyczne pomieszczenie z grami planszowymi, które umili pobyt w tym miejscu. Jeżeli jakaś whisky rozpali Twoje pragnienie i będziesz chciał się nią podzielić z najbliższymi, możesz ją tu kupić.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kuznica.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0